Tylko 7 biegunów może zrozumieć

Od słowiańskich rytuałów świętujących nadejście wiosny, do dzielenia się opłatkiem na Boże Narodzenie i wróżenia z gorącym woskiem na Dzień Świętego Andrzeja, podnosimy najbardziej niezwykłe polskie zwyczaje i tradycje.

Úmigus-dyngus

Nie dziw się, jeśli jesteś w Polsce w poniedziałek wielkanocny i losowo oblewamy się wodą na ulicy. Úmigus-dyngus (zwany także „mokrym poniedziałkiem„) pochodzi z czasów średniowiecza i początkowo zajmował się tylko dziewczętami spryskanymi wodą przez chłopców (rodzaj rytuału zalotów). Dzisiaj każdy może wziąć udział i korzystać z wyrafinowanych narzędzi, takich jak pistolety na wodę i węże ogrodowe.

Tonięcie Marzanny

Tonięcie MarzannyPochodzący z pogańskiego rytuału Polacy palą i topią słomianą lalkę słowiańskiej bogini Marzanny w rzece, by zaznaczyć koniec zimy i świętować nadejście wiosny. Akt jest wykonywany pierwszego dnia wiosny (od 19 do 21 marca).

Poprawiny

Innym typowym polskim zwyczajem jest poprawiny, impreza towarzysząca zorganizowana dzień po przyjęciu weselnym (która zazwyczaj wymaga dużo picia i trwa do wczesnych godzin porannych), przez co całe wydarzenie trwa dwa dni. Dziś nie wszyscy nowożeńcy rzucają poprawiny, ale na pewno poznacie to na wiejskich weselach.

Kładzenie siana pod obrusem na Wigilię Bożego Narodzenia

Kładzenie siana pod obrusem na Wigilię Bożego NarodzeniaJedną z typowych tradycji bożonarodzeniowych w Polsce jest wkładanie kawałków siana pod obrus na wigilijną kolację. Odbywa się to z okazji narodzin Jezusa w stajni w Betlejem. W niektórych częściach Polski ludzie zajmowali całe piętro domu sianem.

Udostępnianie opłatka na Boże Narodzenie

Inną bardzo popularną polską tradycją świąteczną jest dzielenie się cienkimi kawałkami opłatka („opùatek”) z członkami rodziny i przyjaciółmi, a także życzenia sobie nawzajem wszystkiego najlepszego w Nowy Rok przed siadaniem na kolację wigilijną. Bezsmakowy opłatek składa się z mąki i wody i jest symbolem przebaczenia, przyjaźni i jedności.

Dzień Wszystkich Świętych

Dzień Wszystkich ŚwiętychDzień Wszystkich Świętych jest szczególnie widowiskowy w Polsce. Jest to coroczny dzień wolny od pracy 1 listopada, kiedy miliony Polaków zbierają się na lokalnych cmentarzach, aby upamiętnić swoich bliskich, składając kwiaty i świece na swoich grobach. Jest to dzień upamiętnienia zmarłych i nie odwiedzić stronę internetowa z grzesznymi czynnościami. Chociaż niektórzy ludzie nadal to robią, ponieważ jest to dzień wolny od pracy. Do najpiękniejszych cmentarzy, które warto odwiedzić w Polsce w czasie wakacji należą warszawskie Powàzki i krakowskie Rakowicki i Salwator.

Andrzejki

AndrzejkiPolacy mają także niepowtarzalny sposób świętowania Dnia św. Andrzeja (30 listopada). Uroczystości obejmują mnóstwo wróżących gier i rytuałów, takich jak wlewanie wosku świecy przez kluczowy otwór do zimnej wody, aby stworzyć figurkę woskową (której kształt służy następnie do przewidywania przyszłości) lub brać udział w wyścigu butów po pokoju, która polega na tym, że ludzie umieszczają swój but jeden po drugim przed sobą w rzędzie. Pierwszy but, który dociera do ściany lub drzwi, oznacza, że ​​jego właściciel wkrótce się ożeni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *