Polskie etniczne akcesoria, które możesz zrobić sam

akcesoria

Lubisz polską sztukę ludową? Chciałbyś posiadać nawiązujące do niej akcesoria? Nic prostszego… zrób je sam! 

Polska sztuka etniczna zachwyca mnogością barw i skomplikowanymi wzorami z motywami roślinnymi oraz zwierzęcymi. Tradycyjne zdobienia są zaskakująco ponadczasowe – bluzka z ludowymi zdobieniami na pewno przyciągnie uwagę niejednej osoby, zaś ludowa skrzynia stanie się doskonałą ozdobą każdego mieszkania. Spraw, by Twoje akcesoria nabrały jeszcze bardziej indywidualnego charakteru i zrób je sam! 

akcesoriaModne dodatki 

Co zrobić, by mieć piękną ludową bądź nawiązującą do ludowej spódnicę? Wystarczy, że kupisz materiał w odpowiedni wzór i taką rzecz uszyjesz! W podobny sposób możesz stać się posiadaczem unikalnej torby czy innych dodatków. A może zabawisz się w malarza i za pomocą farb do szkła lub ceramiki przemienisz swoją zastawę w dzieła sztuki etnicznej? Inspiracji do wzorów jest mnóstwo – Kaszuby, Łowicz, Podhale czy Zalipie to tylko niektóre regiony słynące z niesamowitej sztuki ludowej. 

Ludowe skrzynie 

Jesteś majsterkowiczem? Zbuduj zatem swoją własną skrzynię na drobiazgi i udekoruj ją folkowymi motywami. W dawnych czasach w bogato zdobionych skrzyniach wiannych panny gromadziły swoje wiano, a przedmiot zajmował centralne miejsce w dziewczęcych pokojach. Chociaż dzisiaj wiano odeszło w zapomnienie, nawiązująca do sztuki ludowej skrzynia nadal może posłużyć jako oryginalny mebel z powodzeniem dodający uroku wnętrzu, niekoniecznie należącemu do młodej damy. Potraktuj go jako interesującą alternatywę dla szafy albo miejsce, gdzie będziesz trzymać różne drobiazgi. 

Serwety

akcesoriaKoronkarstwo stanowi ważną gałąź ludowego rzemiosła. Tradycyjnie było domeną kobiet. Podobają Ci się słynne koronkowe serwety z Koniakowa? Lubisz koronkowe dodatki do strojów? Dlaczego więc nie pójdziesz w ślady naszych babć oraz prababć i nie stworzysz podobnego dzieła? Jeśli nie wiesz, jak się zabrać za tą czynność, skorzystaj z rad profesjonalistów na kursie – może przy okazji poznasz kogoś ciekawego? Inną opcją, mogącą zainteresować szczególnie tych, którzy nie mają zbyt dużo czasu, jest kurs online. 

Wycinanki 

Łowicz słynie z pięknych, wielokolorowych, misternych wycinanek. Ich precyzja budzi podziw. Zabaw się w łowicką gospodynię domową i zrób taką wycinankę własnoręcznie. Tradycyjnie robiono je przy pomocy nożyc do strzyżenia owiec, ale możesz wykorzystać także zwykłe nożyczki. Cudeńka te powstają poprzez warstwowe naklejanie kolorowego papieru. Zaczynasz od największych elementów, by stopniowo przechodzić do coraz mniejszych części. 

Własnoręczne tworzenie ludowych akcesoriów może stać się relaksującym hobby. Spróbuj namówić członków rodziny albo znajomych, by towarzyszyli Ci w artystycznych zapędach – w końcu razem zawsze raźniej, prawda? A dodatkowymi bonusami będą te piękne, unikalne rzeczy, które razem stworzycie. Dobra zabawa gwarantowana!